The Talos Principle Recenzja

May
02

The Talos Principle – recenzja

Tęskniliście za Portalem 2? Za zagadkami, które nadwerężą Waszą wiarę w siebie? Oto kolejna porcja łamigłówek – produkcja studia Croteam, czyli The Talos Principle. Twórcy z chorwackiego studia postanowili uraczyć graczy logiczno-zręcznościową grą z silnymi wątkami filozoficznymi. Brzmi dziwnie, jeśli przypomnimy sobie ich poprzedni hit – Serious Sam, popularną grę akcji. W tym przypadku jednak obecność dwóch scenarzystów Tom’a Juberta (FTL, The Swapper) oraz Jonas’a Kyratzesa (Infinite Ocean, Lands of Dream) gwarantowała, że część zapowiedzi zostanie spełnionych. Czy się udało?

Zapraszam do lektury!

Na początku budzimy się w dziwnym miejscu. Otaczają nas ruiny oraz bujna roślinność. Chwilę po naszym przebudzeniu tajemniczy głos, każący siebie nazywać Elohim, informuje nas, że jesteśmy jego ukochanym dzieckiem. Otrzymujemy także zadanie do wypełnienia – mamy zebrać tajemnicze Sigile, które służą do odkrywania kolejnych miejsc w tym opuszczonym świecie. Głos uczy nas jak należy się poruszać oraz używać dostępnych przedmiotów. Mówi nam także, że jeśli pomyślnie przejdziemy przez wyzwania, które przed nami postawił, zdobędziemy władzę nad otaczającym nas światem. Zostajemy jednak ostrzeżeni przed wejściem do tajemniczej Wieży.

The Talos Principle - Zaczynamy

Zaczynamy

Fabuła?

I tutaj zaczyna się prawdziwa przygoda. Przed nami trzy rozległe światy, zawierające 7-8 lokacji. W każdej z nich znajdują się owe tajemnicze sigile, które musimy zebrać. Po zebraniu odpowiedniej ich ilości możemy odblokować wejście do kolejnego świata lub uzyskać dostęp do przedmiotów ułatwiających rozgrywkę.

The Talos Principle - Świat A

Świat A – główna sala

Podróżując po malowniczych ruinach szybko natkniemy się na terminale komputerowe. Uzyskanie do nich dostępu jest bardzo proste – przynajmniej na początku. Mamy możliwość skorzystania z usług Asystenta Biblioteki Miltona, który pozwala nam na odczytanie pewnych szczątkowych informacji zgromadzonych w bazie danych. Szybko orientujemy się, że mamy do czynienia z ostatnim wielkim projektem ludzkości – przeniesieniem świadomości człowieka do wnętrza maszyny. Dlaczego naukowcy zdecydowali się na ten krok? Kawałek po kawałku, korzystając z fragmentów informacji, odkrywany prawdę…

The Talos Principle - Asystent Biblioteki Miltona

Asystent Biblioteki Miltona

I wtedy pojawiają się kolejne pytania: Kim albo czym jesteśmy? Czy byli inni przed nami? Co stało się z ludźmi i z Ziemią. Kim jest Elohim? I co najważniejsze – czy można mu ufać. A może najważniejsze odpowiedzi znajdują się na szczycie owej tajemniczej Wieży, do której zabroniono nam wejść.
Dodatkowe zamieszanie wprowadzają kody QR, które znajdujemy wymalowane na murach. Znajdują się tam krótkie informacje umieszczone przez.. kogo? Naszych poprzedników? Nas samych? Program komputerowy? W pewnym momencie zauważamy, że otaczający nas świat ma graficzne glitche – traci swoją spójność, rozmywa się przed naszymi oczami. To sugeruje, że jesteśmy wewnątrz jakiejś skomplikowanej symulacji. Jednak jaki jest jej cel… tego nie wiemy.

The Talos Principle  - kod QR

Kod QR – kto go tutaj namalował?

Rozgrywka

Nasza postać to android. Oznacza to, że jedyne czego musimy się obawiać to woda (toniemy) lub wieżyczki albo ruchome miny zbliżeniowe. Nie musimy się natomiast obawiać skoków z dużych wysokości lub wejścia w promień lasera. Szybko także orientujemy się, że w przypadku zniszczenia naszego ciała wrócimy do punktu kontrolnego. Nie mamy także żadnej informacji na temat naszego zdrowia/ życia lub wytrzymalości. W grze wędrujemy za pomocą portali pomiędzy wyspami w jednym z trzech światów.

The Talos Principle - Portal

Portal

W każdej, odwiedzonej przez nas lokacji możemy zdobyć Sigile oraz gwiazdki, które służą do otwarcia ukrytych/ bonusowych miejsc. W praktyce wygląda to tak, że, np. w świecie A mamy 8 lokacji – oznaczonych cyframi rzymskimi. Wchodząc do dowolnej lokacji bez problemu zorientujemy się: jakie dodatkowe przedmioty będą nam potrzebne przy rozwiązywaniu zagadek oraz ile Sigili i gwiazdek znajdziemy.

The Talos Principle - Klocki Tetrisa - Sigile

Klocki Tetrisa – Sigile

Informacja o ilości gwiazdek pokazana jest jedynie przy głównym portalu. W dalszej części musimy odszukać je samodzielnie. Są to elementy bonusowe pozwalające wejść do ukrytych lub specjalnych miejsc. Nie musimy jednak znajdować ich wszystkich aby ukończyć grę. Jak pisałam wcześniej każda lokacja zawiera kilka Sigili, ukrytych za polami siłowymi w labiryncie ruin. Są one bardzo starannie skonstruowane. W momencie, w którym przekroczymy pole siłowe prowadzące do pojedynczego Sigila wchodzimy w zamkniętą przestrzeń. Nie mamy możliwości wniesienia lub zabrania przedmiotu z niej. Musimy poradzić sobie bazując na tym, co znajdziemy obok nas. W nagrodę czeka na nas kolejny Sigil. Aby je zdobyć musimy znaleźć sposób na wyłączenie wszystkich pół siłowych i rozbrojenie pułapek. I tutaj zaczyna się łamanie głowy. Zagadki logiczne rozwiązujemy manipulując otaczającymi nas przedmiotami: zagłuszaczami, pryzmatami, skrzynkami, itp. Łatwo więc policzyć, że w grze znajdziemy ich ponad setkę.

The Talos Principle - Zbieramy Sigile

Zbieramy Sigile

Zagadki

W grze nie mamy żadnego licznika upływającego czasu. Jedynie czasami musimy wykazać się zręcznością w lawirowaniu między minami lub wieżyczkami obronnymi. Ponadto mamy do dyspozycji różnego rodzaju ruchome elementy, które pozwalają nam przebrnąć przez labirynt pułapek i pół siłowych. Początkowo znajdujemy jedynie zagłuszacze, które pozwalają wyłączyć “przeszkadzajki”. Wkrótce zdobywamy kolejne – pryzmaty, które pozwalają manipulować wiązkami laserowymi.

The Talos Principle - Lasery

Pryzmaty, dzięki którym “otworzymy” pola siłowe

Wiatraki pozwalające nam na podniesienie w powietrzu innych przedmiotów, np. skrzynek lub nas samych. Elementów, które mamy do dyspozycji jest dosłownie kilka. Mimo to zagadki nie nużą i nie są wtórne. Nad niektórymi z nich naprawdę trzeba się nagłowić. Bardzo szybko uczymy się, że łamigłówki nie są ograniczone do pojedynczego labiryntu. Czasami żeby zdobyć Sigila (częściej gwiazdkę) musimy “wyjść z pudełka” i znaleźć sposób na wyniesienie przedmiotu z zamkniętego labiryntu.

The Talos Principle - Wyjście z pudełka

Wyjście z pudełka

Okiem i uchem.

Na początku było słowo… a raczej linijka kodu aktywacyjnego. Potem słyszymy monumentalną muzykę (wzorowaną na chórze gregoriańskim). Na końcu lądujemy w opuszczonym świecie pełnym ruin, skąpanych w promieniach zachodzącego słońca. Innymi słowy – grafika nie odbiega od topowych FPS’ów. Mamy okazję podziwiać wspaniałe pejzaże: wyspy pokryte lasem, pustynię z monumentalnymi piramidami lub lodowe pustkowie – miejsce, gdzie wznosi się tajemnicza Wieża. Również udźwiękowienie jest na wysokim poziomie. Wchodząc do kolejnych lokacji niemal natychmiast słyszymy pola siłowe, miny odbijające się od przeszkód, szmer obracających się wieżyczek. Wszystko to jest ilustrowane przepiękną nastrojową muzyką, która nie przeszkadza i nie nudzi. Stanowi doskonałe tło dla naszych wysiłków umysłowych.

The Talos Principle - Tajemnicze wyspy

Tajemnicze wyspy

Podsumowanie

Grę można przejść na dwa sposoby. Rozwiązując: tylko łamigłówki logiczne albo próbując równocześnie odkryć cel własnego istnienia. Ten drugi sposób jest znacznie ciekawszy. W terminalach komputerowych znajdziemy fragmenty dzienników naukowych, rozmów przeprowadzonych pomiędzy uczestnikami projektu oraz przypowieści filozoficzne. Całość stanowi fascynującą zagadkę, której rozwiązanie czeka na nas gdzieś na górze Wieży.

The Talos Principle - Zakazana Wieża

Zakazana Wieża

Gra oferuje znacznie więcej niż tylko zagadki logiczno-zręcznościowe. Dzięki Asystentowi Biblioteki Miltona mamy okazję odpowiedzieć sobie na pytania czym jest świadomość i co oznacza bycie człowiekiem. Jednak gra, oprócz tak poważnych tematów, oferuje także sporą porcję easter eggów, które pozwalają nam się pośmiać. Ich poszukiwanie może stanowić świetną rozrywkę.

Podsumowując – The Talos Principle jest warta swojej ceny i czasu poświęconego na jej ukończenie. Każdy, kto ma chęć zmierzyć się z zagadkami przestrzennymi, wymagającymi czasami nieszablonowego myślenia, powinien spróbować swoich sił w tej produkcji. Ponadto gra oferuje naprawdę dopracowany świat z ciekawą fabułą. Osobiście rozwiązywałam kolejne zagadki tylko po to, żeby uzyskać dostęp do kolejnych terminali i znaleźć odpowiedzi na dręczące mnie pytania.

The Talos Principle  - Wyłączona mina

Jeden zagłuszacz i dwa obiekty do wyłączenia: mina i wieżyczka. Co wybrać?

Gra dostępna na platformie Steam.

Wymagania sprzętowe:

Minimum:
- Windows XP 32-bit
- procesor – Dual-core 2.0 GHz
- pamięć RAM – 2 GB
- karta graficzna z 512MB VRAM
- 5 GB na dysku twardym

Zalecane:
- Windows 7 64-bit
- procesor: Quad-core 3.0 GHz
- pamięć RAm 4 GB
- karta graficzna z 1GB VRAM
- 8 GB na dysku twardym

Monika “Enyo” Klepczyńska

About Enyo

Lubie placki!

SZUKAJ

ARCHIWUM