audiobooki

Audiobooki – czym są i kiedy warto po nie sięgnąć?

Ciesz się literaturą w każdej chwili!

Audiobooki, czyli książki do słuchania, cieszą się rosnącą popularnością. Jest to ciekawa alternatywa dla książek papierowych oraz dobre rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za czytaniem, a chciałyby poznać nowe literackie historie lub dowiedzieć się czegoś ciekawego. Czy warto korzystać z audiobooków? Dużo zależy od indywidualnych potrzeb oraz preferencji związanych z czytaniem. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że audiobooki mają określone zalety, które w pewnych sytuacjach dają im przewagę nad papierowymi książkami. Jakie plusy ma słuchanie audiobooków?

Wygoda odtwarzania i odpoczynek dla oczu

Czytanie jest wartościową formą rozrywki i relaksu. Posiada jednak pewne ograniczenia, związane z koniecznością skupienia się na jednej czynności i poświęcenia im czasu. Dodatkowo, osoby z wadą wzroku lub pracujące przy komputerze, mogą odczuwać dyskomfort podczas czytania papierowych książek. Audiobooków można słuchać w praktycznie każdej sytuacji. W komunikacji miejskiej lub w samochodzie, sprzątając, robiąc zakupy, gotując i wykonując inne domowe obowiązki. Książkę do słuchania możesz zabrać ze sobą również na spacer, rower lub siłownię. Audiobooki na święta można odtwarzać na komputerze, telefonie, tablecie oraz każdym innym odtwarzaczu audio.

Szeroka oferta tytułów

Audiobooki, tak samo jak książki, można kupić w księgarniach lub wypożyczyć w bibliotece. Istnieją również platformy streamingowe, oferujące możliwość wykupienia abonamentu. Audiobooki mogą mieć formę płyty CD lub pliku mp3. Decydując się np. na zakup książki do słuchania w formie pliku cyfrowego, nie musisz się zastanawiać nad tym, czy posiadasz odpowiednio dużo przestrzeni, która pomieści twoją kolekcję. Obecnie w formie audiobooka można dostać naprawdę wiele różnych tytułów, z różnych gatunków. Dzięki dużej różnorodności, każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Wśród audiobooków znajdzie się coś zarówno dla fanów kryminałów, jak i romansów, reportaży, czy też horrorów lub thrillerów psychologicznych.